Hidrogeológiai csoda: a Hévízi-tó vízhőmérsékletének nyomában

2025. július 3. 11:42
A Hévízi-tó egy természetes termálkarszt-forrás felett kialakult közel 250 méter átmérőjű forrástó. A tó keresztmetszete dél felé elhajló tölcsér. A központi részen lévő 40 méter mély kráterből tör fel a karsztvíz, ahová egy jelentős méretű, - 17 méter átmérőjű és 14 méter magas – forrásbarlangból jut ki a víz.

A barlangot teljesen kitöltő víz két részből tevődik össze: a kisebb, hidegebb komponens keleti, Keszthelyi-hegység felöli irányból, míg a melegebb, nagyobb mennyiségű víz nyugati irányból, a Zalai-medence irányából érkezik. A meleg vizek több kisebb-nagyobb repedésen, részforrás-járaton keresztül jutnak a barlangba.

A Hévízi-tó vízhőmérsékletét a Hévízi Szent András Reumakórház és Gyógyfürdő adatgyűjtők segítségével monitorozza, valamint kézi hőmérsékletmérést végeznek a kutatóbúvárok a barlang forrásainál. A forrásbarlang 9 forrásából három hőmérsékletét mérjük szondákkal, valamint a kevert víz hőmérsékletét, amely a barlangból kiáramló víz keveredési pontja. A mérés folyamatos, a szondákat a kutatóbúvárok kéthavonta hozzák fel a felszínre, melyek kiértékelésre kerülnek. Ezek az adatok pontos információkat adnak a vízhőmérsékletről.
Jelenleg is folynak olyan rendszeres merülések, amelyek az állapotváltozás nyomon követésére és az adatok gyűjtésére fókuszálnak. Rendszeres vízmintavételek történnek a forráshasadékokból, valamint a kevert vízből. 2024-ben a barlang kevert vizének átlagos hőmérséklete 37,4 °C volt, 2023-ban 37,3°C, 2022-ben pedig 37,5°C. A mért adatokból megállapítható, hogy a barlang kevert vizének hőmérséklete az elmúlt években szignifikánsan nem változott.

A Hévízi-tó felszíni vízhőmérsékletét - mint bármelyik állóvíz hőmérsékeltét - a külső meteorológiai tényezők, például a levegő hőmérséklete, a csapadék, a szél és a légnyomás változásai is befolyásolják. A felszínre törő kevert víz hőmérséklete különösen érzékeny az ilyen változásokra, mivel a felszín közeli vízrétegek a külső környezeti hatásoknak vannak kitéve.
Például, ha hirtelen melegfront éri el a térséget, a felszín közeli víz hőmérséklete gyorsan emelkedhet, míg hidegfrontok esetén csökkenhet. Emellett az áramlás is fontos szerepet játszik a vízhőmérséklet eloszlásában, mivel a víz mozgása hatással van arra, hogy mely területek melegednek fel gyorsabban és melyek maradnak hűvösebbek.
A Tó különböző pontjain a felszínen mért hőmérséklet évszakonként is változik; egy téli napon akár 1,1 °C is lehet az eltérés, míg egy forró, nyári napon csak 0,4 °C.

A vízhőmérséklet folyamatos monitorozása elengedhetetlen a tó ökológiai egyensúlyának fenntartásához. A rendszeres mérés biztosítja a tó vízének minőségét és hőmérsékletét a gyógyulni vágyók számára.

(Forrás: Nagy J. B., Hajnal G., Szieberth D., Rehák A. M., Reska Z. J., Torma P. (2025) - A Hévízi-tó monitoring hálózata, annak fejlesztése, kiegészítése kampányjellegű mérésekkel (Hidrológiai Közlöny))

 

Szechenyi 2020